menu

اوج بگیر، تو اوج بمون!

شروع کنید
سئو چیست؟

سئو دقیقا به چه معناست و چه کاربردی دارد؟

سئو واژه ای لاتین است که از search engine optimization گرفته شده است. این واژه به معنای بهینه سازی سایت برای دست یابی به رتبه های بالاتر است که امروزه امری جدایی ناپذیر از تجارت و بازاریابی آنلاین است. امروزه اکثر وب سایت ها در تلاشند تا جایگاه خود را در موتور های جستجو ترفیع بخشند؛ چون میدانند جایگاه بالاتر، بازدید بیشتر، فروش بیشتر و در نتیجه رونق کسب و کار. برای تقریب ذهنی مثالی می آورم. هم اینک کلمه ی چت روم را در گوگل جسجو کنید. به اولین وب سایت ها در نتیجه ی جستجو مراجعه کنید و میزان بازدید یا تعداد کاربران یا … را با وب سایت هایی که در صفحه دوم قرار دارند مقایسه کنید. چه نتیجه ای میگیرید؟ با این مثال احتمال میرود مفهوم سئو را درک کرده باشید.

چرا سئو؟

اما چرا سئو؟ تحقیقات نشان میدهد که 80 درصد بازدید ها در فضای وب مربوط به موتور های جستجو می باشد؛ این یعنی بیشترین سهم! در گذشته شاید به فکر تبلیغات های آنچنانی برای رونق کسب و کار خود بودید آن هم با قیمت های نجومی! اما حال میتوان به جای صرف هزینه انبوه و نامشخص خود آن هم برای مدتی کوتاه به فکر یکبار هزینه و سود دهی کلان بود. شما در سئو حتی اگر برای مدتی اندک در صدر نتایج جستجو باشید، نتیجه کار تاثیر بیشتری در برندینگ شما در مقایسه با تبلیغات خواهد داشت.

بهینه سازی با اهداف غیر از بازاریابی کلمه ای

شاید به اندیشه ی عده ای مباحث مربوط به برندینگ و… در رابطه با سئو کلمه ای باشد. یعنی شما تنها در نتیجه ی جستجوی کلماتی خاص در صدر باشید. اما دامنه ی کاری ما در حوزه ی بهینه سازی به این نوع خاص محدود نمیشود؛ ما وب سایت ها را به طور اصولی بهینه میکنیم، یعنی از نظر محتوا، از نظر ساخت و از نظر هزاران فاکتور دیگر. برای یک وب سایت با درصد انتقاد تقریبا 60 درصد هر دوسال یک بار بهینه سازی غیر کلمه ای توصیه میشود.

مقاصد سئو 

همیشه سئو و بهینه سازی سایت برای مقاصد تجاری و بازدهی کلان نیست هر چند در اغلب اوقات چنین است. سئو و بهینه سازی گاه صرفا حکم پرستیج و… دارد برای مثال این یک پرستیج برای ویکی پدیا به حساب می آید که زمانی که یک عبارت علمی در گوگل جستجو میشود، همواره این سایت در صفحه اول قرار دارد یا مثلا برای برندها زمانی که نام برندی خاص در گوگل جستجو میشود نام آن برند در اولین نتیجه باشد. هرچند نام برند های خاص به طور طبیعی در صدر قرار خواهند گرفت.

آیا هرکس می تواند شخصا امر بهینه سازی را انجام دهد؟

با وجود قوانین و الگوریتم های اخیر گوگل کمتر کسی جرأت ورود به این امر حساس را میکند. بحث سر تجارت آنلاین است. در صورت ناشی گری خسارت های جبران ناپذیری را وارد میسازد. اگر در این حوزه تخصص ندارید این امر را به متخصصان بسپارید.