menu

اوج بگیر، تو اوج بمون!

شروع کنید
دروغ های سئو

تاثیر سئو و بهینه سازی سایت را نمی توان جزئی جدا از بازاریابی آنلاین دانست.از این رو هیچ وبمستری را نمی توان یافت که به سئو اهمیت ندهد؛ همین عوامل باعث شده است تا عده ای از روی جهل دست به دامان اطلاعاتی اشتباه شوند که روز به روز تعداد این عقاید رو به افزایش است. در این مقاله برخی از این ها را بر می شماریم.

سئو و الکسا رابطه ای تنگاتنگ دارند. 

اشتباه فاحشی که بیشتر وب مستران امروزه با آن زندگی می کنند. الکسا معتبرترین وب سایت برای رتبه بندی سایت های جهان است که از وب سایت های زیر مجموعه سایت amazon به حساب می آید. اما واقعا چه چیزی باعث شده وب مستران آن را با سئو مرتبط بدانند؟ تنها رابطه ای که بین سئو و الکسا وجود دارد این است که با بهینه سازی سایت ورودی موتور های جستجو یک وب سایت بالا میرود در نتیجه بازدید سایت افزایش می یابد. همین امر باعث بهبود رتبه الکسا میشود. همین و بس! بسیاری از وب سایت ها هستند که از رتبه ی خوبی در الکسا برخوردارند، اما حرفی در سئو برای گفتن ندارند. افزایش بازدید آن ها می تواند ناشی از تبلیغات یا چیز های دیگر باشند. هیچ دلیلی وجود ندارد که با بهبود رتبه در الکسا سئو سایت افزایش یابد و بالعکس!

دامنه های بین المللی رتبه ی بهتری در گوگل دارند.

اشتباه فاحشی دیگر! دامنه های بین المللی به جهت قیمت بالاتر از دامنه های ملی عده ای را به اشتباه انداخته است. همواره عده ای برای فروش بیشتر یا به هر دلیل دیگری عوام را ترغیب به انجام کاری می کنند. اما حقیقت چیز دیگریست. هیچ فرقی بین دامنه های ملی و دامنه های بین المللی در سئو وجود ندارد!

گواهینامه ssl  

این یک مورد، به طور استثنایی صحیح است. گوگل در اخبار اخیر خود اعلام کرد که وب سایت هایی که دارای این گواهینامه باشند، در نتایج جستجو رتبه ی بهتری نسبت به سایرین خواهند داشت. اما باز عوام فریبی رونق گرفت! وب سایت های هاستینگ خوش حال از این امر که تا دیروز عده ی کمی از وب سایت ها که معمولا وب سایت دولتی یا آموزشی تشکیل می دادند، امروز شاهد فروش چند برابری آن هستند. خیالتان را راحت کنم! بله این گواهینامه در نتایج جستجو موثر است. اما همه چیز نیست. به جای سرمایه گذاری در این امور، به محتوای سایتتان اهمیت دهید.

بک لینک بخرید!

مدتی بود که وب سایت های تحت عناوینی مثل ” خرید بک لینک ” یا ” خرید بک لینک انبوه ” رونق گرفته بود. وب سایت های زیادی اقدام به خرید آن کردند. اما درست در زمانی که از نتایج به دست آمده، خوش حال بودند، ورق برگشت. با آمدن الگوریتمی از گوگل با نام پاندا تمامی وب سایت هایی که اقدام به خرید بک لینک کرده بودند، از ایندکس گوگل حذف شده و دچار گوگل پنالتی شدند. چرب زبانی های وب سایت های فروش بک لینک عده ای را خام کرده بود. این وب سایت ها با بیان اینکه موتور جستجو ها فقط به لینک های ورودی به وب سایت شما اهمیت می دهند، که خود یکی از دروغ های بزرگ سئو محسوب میشود، عده ای را فریفتند و جیب خود را پر. در انتها باید بگویم به هیچ وجه وارد این مباحث نشوید. هنوز آنقدر گوگل اقتدار دارد که فریب عده ای سودجو را نخورد؛ الگوریتم پاندا هر چند یک بار، تغییراتی در الگوریتم خود می دهد تا تمام وب سایت هایی که از این امر تخطی کرده اند را شناسایی کرده و جریمه کند. لینک های ورودی به وب سایت شما مهم هستند، اما همه چیز نیستد و فاکتور های بسیار زیاد دیگری وجود دارد.

سئوی تضمینی

هیچ تضمینی در سئو وجود ندارد. این حرف را یک وب سایت ارائه دهنده خدمات سئو و بهینه سازی می گوید! ما قبل از افتتاح این تارنما بیش از 100 پروژه ی بهینه سازی داشتیم و در هیچ یک شکست نخوردیم؛ اما با این حال باز هم میگوییم که هیچ کس نمی تواند به صورت تضمینی امر بهینه سازی را انجام دهد. اگر صفحه ی قوانین ما را مطالعه کرده باشید، خواهید دید که گفته ایم در صورتی که ما موفق نشدیم، وجه شما را به شما باز می گردانیم. هر چند تا بحال این این اتفاق برای ما نیفتاده است اما این که هیچ تضمینی در سئو وجود ندارد امری طبیعی است. از سایت هایی که ادعای سئوی تضمینی را دارند فریب نخورید که در این صورت سخت در اشتباهید. هیچ کس نمی تواند چنین ادعایی کند که تضمینا این عمل را انجام دهد. امروز گوگل یک الگوریتم دارد فردا با الگوریتمی جدید تر آن را نقض میکند. نمونه ی بارز سئوی تضمینی سایت های فروش بک لینک بودند که بعد از چند ماه سئو ی تضمینی آن ها به گوگل پنالتی تبدیل شد. هر چند این گونه وب سایت ها راه سئوی طبیعی را پیش نگرفته بودند و گرنه چنین وضعی برای آن ها پیش نمی آمد.

– وب سایت های وردپرسی سئوی بهتری دارند! 

تفکر اشتباهی دیگر. اساسا CMS ها در سئو نقش ندارند. در بعضی از سیستم های مدیریت محتوا مثل وردپرس افزونه هایی وجود دارند که امر بهینه سازی را آسان تر کنند. یک نمونه از این افزونه ها را میتوان All in one seo pack معرفی کرد. با نگاهی فنی به این قضیه متوجه میشویم که این افزونه هم به خودی خود و به صرف نصب بودن، هیچ کمکی به سئوی سایت ما نمیکند. همین قضیه در رابطه با سایر CMS ها هم صدق میکند. اصولا در فرآیند بهینه سازی نوع سیستم مدیریت محتوا اهمیت ندارد.